گندم در باغملک زیر تیغ کمباین رفت +تصاویر/ خوشه های طلایی باغملک پنجه در پنجه خشکسالی

IMG_1600

با گرم شدن هوا در شهرستان باغملک به فصل برداشت گندم رسیدیم تا خوشه‌ های طلایی به زیر تیغ تیز کمباین‌ ها و یا در آغوش داس ها رفته و برای استفاده‌ های گوناگون به سیلوها سپرده شود

به گزارش باغملک نیوز، عبور و تماشای گیسوان طلایی زمین، شوری رویایی در درون انسان به وجود می‌ آورد به‌ گونه‌ای که آدمی را از فکر مقصد بازداشته و به غایت آرامش می ‌برد؛ مزارع گندم‌ همانطور که سفره هایمان را به برکت خداوند مزین می‌ کند با تصاویر شورانگیز خود خیال ‌های واپسین ذهن آدمی را هم رنگی طلایی می‌ بخشد.

 

با گرم شدن هوا در شهرستان باغملک به فصل برداشت گندم رسیدیم تا خوشه‌ های طلایی به زیر تیغ تیز کمباین‌ ها و یا در آغوش داس ها رفته و برای استفاده‌ های گوناگون به سیلوها سپرده شود و همچنین برای سالی دیگر زمین برای رویش این نعمت غذایی خیال ‌انگیز آماده شود.

 

گندم به عنوان یکی از مهمترین غلات، به دلیل نقش مهمی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه دارد، یک محصول استراتژیک در تمام دنیا محسوب می شود .

IMG_1492
اهمیت اقتصادی گندم چه از نظر تولید و چه از نظر تغذیه در دنیا بیش از سایر محصولا ت کشاورزی است، حتی در مناطقی که به علت متغییر بودن شرایط اقلیمی و یا خشکی محیط امکان تولید نباتی نباشد، می توان گندم را کاشت کرد .

در کشور ما هم گندم از نظر تولید و سطح زیر کشت مهمترین محصول کشاورزی ایران است و افزایش محصول آن روز به روز مورد توجه قرار گرفته و از نظر اقتصادی و تامین غذای اصلی از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

 

باغملک نیز به دلیل داشتن اقلیمی مناسب و خاک مساعد که سازگار با گندم است زمین ‌های کشاورزی زیادی زیرکشت گندم دارد.

 

در همین راستا هرساله از نیمه دوم اردیبهشت‌ ماه به صورت پراکنده برداشت گندم در شهرستان باغملک که به شهر خوشه های طلایی در استان خوزستان معروف است، انجام می ‌شود.

 

به گزارش خبرنگار ما، ده ها دستگاه کمباین که از استان های همجوار به باغملک آمده اند کار برداشت گندم از سطح چندین هزار هکتار اراضی کشاورزی بخش های مختلف شهرستان را بر عهده دارند.

 IMG_1650

در همین زمینه خدارحم امیری زاده مدیر جهادکشاورزی باغملک در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص میزان سطح کشت گندم در شهرستان اظهار کرد : ۲۲هزار هکتار طرح محوری ما بود که مصوب کردند که از این سطح ۹ هزار هکتار آن قابل برداشت است و مابقی از بین رفتند.

 

وی با اشاره به خشکسالی به وجود آمده در سال گذشته گفت : پیش بینی برداشت گندم که استان برای ما تعیین کرده ۱۳ هزار تن بود ولی پیش بینی ما تقریبا برداشت ۱۰ هزار تن است.

 

حاصل تلاش و دسترنج کشاورزان باغملک در سال ۹۲ که خشکسالی به این حد نبود ۱۸هزار تن گندم بود که متاسفانه امسال خوشه های طلایی گندم باغملک پنجه در پنجه خشکسالی کردند و این مقدار کاهش محسوسی کرده است.

 IMG_1641

رییس جهادکشاورزی باغملک همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا این خشکسالی در بحث گندم در باغملک سابقه دار بود، گفت : خشکسالی که چند سال متوالی هست ولی امسال بی سابقه بود. به طوری که منطقه ما را به مناطق، خشک و نیمه خشک رساند.

 

لازم به ذکر است که هرساله کشاورزان در نیمه دوم اردیبهشت عملیات برداشت محصول خود را آغاز می کردند ولی امسال به دلیل خشکسالی و کم آبی در مزارع گندم زودتر به استقبال دست رنج خود رفتند.

 

شهرستان باغملک واقع در ۱۳۰ کیلومتری مرکز خوزستان قرار دارد و یکی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی به وی‍ژه گندم در استان محسوب می شود.